Staff/Board of Trustees

OUR STAFF

Executive Director
David Rothenberg, David@bethambaltimore.org  extension 1121



Accounting

Norman Weinstein, norm@bethambaltimore.org or extension 1117
Norman maintains members’ accounts by sending monthly statements, recording receipts and making bank deposits. He processes the payroll, audits invoices, writes and mails checks. Norm began work at Beth Am March, 2009.



Marketing Communications Coordinator
Dana Snyder, dana@bethambaltimore.org or extension 1116



Programming Coordinator
Jamie Aaron, jamie@bethambaltimore.org or extension 1130



Annual Fund and Capital Campaign Coordinator

Rachel Weitzner rachel@bethambaltimore.org or extension 1120



Administrative Assistant – Front Office

Devora Cohen frontoffice@bethambaltimore.org or extension 1111



Maintenance

Warren McFarlane


Executive Director Emeritus
Henry Feller

Henry Feller, our Executive Director Emeritus, worked at Beth Am from 2000-2017. Henry and his family were Beth Am congregants for eight years before Henry became executive director.

Several of Henry’s major accomplishments at Beth Am were the enhancement of the Annual Fund to the point that it became one of the most successful Annual Fund/High Holy Day Appeals in North America and the establishment of BAYITT (Beth Am Young Adult initiative for the  20s and 30s). He was key in enhancing and promoting programs and activities such as Kiddush lunches and Services in the Park.

Henry was awarded the certification of FSA (Fellow in Synagogue Administration) by NAASE (North American Association of Synagogue Executives), was a Board member of NAASE, and a Vice President of MATSAA (Mid-Atlantic Temple and Synagogue Association of America).

 


.

Board of Trustees

OFFICERS (One-year term)
Jonathan M. Fishman, President
Adina Amith, 1st Vice President
Sally Scott, 2nd Vice President
Bonnie Guralnick, Secretary
Bob Wittenstein, Treasurer

(2019 – 2022)
Heather Ashbury
Steve Koenigsberg
Anne Moss
Ben Kelley

(2018 –  2021)
Carol Berkower
Adam Kutcher
Jodi Segal
Ariel Winter

(2017 –  2020)
Jim Jacobs
Arthur Shulman
Karen Sugar
Brian Whippo

PAST PRESIDENTS (Voting)
Lisa Akchin
Julie Gottlieb
Scott Zeger

RABBI (Voting)
Daniel Cotzin Burg, Alexander Grass Rabbinic Chair

HONORARY LIFE MEMBER (Non-Voting)
Lainy LeBow-Sachs

STANDING COMMITTEES (Voting)
Continuing Ed – Chair Aaron Zelinsky
Continuing Ed Co-Chair – Robert Lieberman
Finance Chair – Bob Wittenstein
Finance Co-Chair – Phil Symonds
Kiddush Chair – Desireé Robinson
Membership Chair – Karen Sugar
Member Engagement – Roberta Greenstein
Religious Services Chair – Jodi Segal
Social Action Chair – Evan Serpick
Social Action Co-Chair – Natalie Spicyn
Youth Education Co-Chairs – Brenda Serpick, Ariel S. Winter

AD HOC COMMITTEES (Non-voting)
Annual Fund Chair – Becky Eisen
Annual Fund Co-Chair – Lisa Akchin
Balt. Jewish Council Rep. – Joanne Gold
Building Task Force Chair – Ed Hord
Building Task Force Co-Chair – Jonathan M. Fishman
Congregant to Congregant – Joyce Keating
Development Chair – Lainy LeBow-Sachs
Development Co-Chair – Cy Smith
In, For and Of, Inc. Chair – Cindy Paradies
Res. Hill Improvement Council – Don Akchin
Security Task Force Chair – Jerry Doctrow
USY Representative – Isabel Lunken